piatok 16. októbra 2009

Nedostatok vitamínu B12

Malabsorbcia vitamínu B12 je neschopnosť nášho organizmu uvoľňovať B12 z potravy.
Nedostatok vitamínu B12 je bežný hlavne u starších ľudí. V istej štatistike sa spomína, že je to až 12 % ľudí. Avšak celkový počet ľudí trpiacich nedostatkom vitamínu B12 bude oveľa vyšší, približne medzi 30-40 %. Bohužiaľ nedostatok B12 ostáva často nezistený kvôli veľmi nejasnej klinickej manifestácii. Nedostatok vitamínu B 12 býva často zapríčinený atrofickou gastritídou. Viac ako 40 % pacientov, ktorí majú viac ako 80 rokov, majú atrofickú gastritídu, ktorá mohla byť zapríčinená infekciou helicobacter pylori.

Prečo je vitamín 12 "palivom" pre naše telo?
Hlavne pre:
- správne trávenie a vstrebávanie,
- zachovanie zdravého nervového systému,
- tvorbu červených krviniek,
- správny krvný obeh,
- zdravý imunitný systém,
- reguláciu nálady,
- duševné zdravie, koncentráciu, dobrú pamäť.

Ak máte viac ako 50 rokov a/alebo ste vegetarián/vegan, vaše šance, že trpíte nedostatkom vitamínu B12 sú vyššie. Ale bez ohľadu na váš vek alebo diétu, ak vaše telo nedokáže absorbovať B12, strácate túto životne dôležitú živinu. Keďže vitamín B12 je prítomný v prírodnej forme iba v živočíšnej forme potravy, striktní vegetariáni a vegani sú na zozname tých, ktorí trpia nedostatkom vitamínu B12.

Ďalšou príčinou nedostatočného prijmu vitamínu B12 sú:
- neprimeraná tvorba žalúdočnej kyseliny (čím ste starší, tým váš žalúdok produkuje menej kyseliny chlorovodíkovej, ktorá je potrebná na uvoľnenie B12 z potravy, ktorú konzumujete),
- dlhotrvajúce užívanie liekov proti vredom a kyseline (keďže kyselina chlorovodíková je podmienkou k vstrebávaniu B12, v takom prípade pri užívaní liekov proti kyslosti žalúdka dochádza k zníženiu schopnosti vstrebať vitamín B12 z jedla),
- používanie lieku metformin na typ diabetu 2,
- infekcia Helicobacterom pylori (ak trpíte chronickou infekciou Helocobacter pylori, pravdepodobne budete mať nedostatok vitamínu B12),
- konzumácia kávy (4 a viac šálok kávy denne môže znížiť vstrebávanie B12 až na 15 %
- operácia - gastritický bypass,
- plynatosť (kysličník dusičnanový),
- hlavná príčina nedostatočného vstrebávania vitamínu B12 je: malabsorbčný syndróm súvisiaci s trávením potravy, tzv. intristic faktor (keď žalúdočná stena stáca schopnosť produkovať proteín, ktorý viaže na seba B12 a dovoľuje telu absorbovať ho do svojho krvného obehu na konci tenkého čreva).

Intristic faktor je molekulový proteín, ktorý sa tvorí v žalúdku. Ten viaže B12 a spoločne postupujú zo žalúdka do tenkého čreva, kde je najprv absorbovaný proteín, ktorý ťahá za sebou B12 do hrubého čreva a potom sú spoločne vstrebávané. Ak vaše telo neprodukuje dostatok žalúdočnej kyseliny, neprodukuje ani dostatok potrebného proteínu. A keďže B12 môže byť absorbovaný iba vo väzbe na molekuly proteínu, dá sa ľahko pochopiť, prečo ľudia nedostávajú adekvátne množstvo B12 do organizmu.

Varovné signály a symptómy nedostatku vitamínu B12:
1. Únava, nedostatok energie, svalová slabosť, nervozita
2. Problémy s pamäťou, problémy so spánkom
3. Zmeny nálad, obzvlášť pocity apatie a nedostatók motivácie

Ďalšie prejavy dlhotrvajúceho chronického nedostatku vitamínu B12 zahrňujú:
- depresiu
- demenciu a Alzheimerovú chorobu
- anemiu
- neurologické a neuropsychiatrické problémy
- ženskú neplodnosť, neschopnosť donosiť dieťa
- srdcové choroby a rakovinu

Zdroje vitamínu B12:
ryby, hoväzie mäso, hydina, bravčové mäso, mlieko, vajíčka

V súčasnosti existuje prípravok vitamínu B12 v mikroskopických kvapôčkach (v sprayovej forme), ktorý sa vstrekne pod jazyk, a tak sa vitamín B12 ľahko dostáva do krvného obehu. Tým sa úspešne obchádza "intristic faktor" s nedostatkom žalúdočného proteínu a vitamín B12 sa vstrebáva ľahšie, bezpečnejšie a bezbolestne.

Zdroj: http://articles.mercola.com/sites/

Typické prejavy potravinovej intolerancie
Chronická únava a potravinová intolerancia

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára