sobota 31. januára 2009

Recepty

GLUTEN/WHEET AND DAIRY FREE

Výborná fašírka

500 g mlatého bravčového (morčacieho) mäsa
malú lyžičku soli
3 lyžice pohánkových vločiek (môžeme ich nahradiť aj ryžovými alebo kombinovať)
trochu kari korenia a červenej papriky
2 vajíčka
malú lyžičku oregana (môžeme nahradiť majoránom)
na drobno posekanú cibuľku (môžeme nahradiť pórikom)

Všetky suroviny spolu zmiešame, dáme do vymastenej a vločkami vysypanej formy a pečieme pre strednej teplote asi 40 min. . Hotovú fašírku v celku necháme trochu vychladnúť a potom pokrájame na úhľadné diely. Podávame s prílohou podľa vlastného výberu.

Pohánková bábovka

4 vajíčka
4 lyžice práškového cukru
4 lyžice vlažnej vody
5 lyžíc pohánkovej múky
1 lyžica slnečnicového oleja
pol prášku do pečiva
štipka sódy bikarbóny
hrozienka
kúsky horkej čokolády (nemliečnej)

Vyšľaháme sneh z bielok. Zvlášť zmiešame cukor so žĺtkami a postupne do tejto zmesi pridávame múku, vodu, prášok do pečiva, sódu bikarbónu, olej a ku koncu ľahko vmiešme sneh z vajíčok, hrozienka a drobné kúsky čokolády. Do vymastenej a pohánkou vysypanej bábovkovej formy dáme cesto a pečieme vo vyhriatej trúbe pri 180 stupňoch asi 40-5 minút.

Výborný dusený baklažan s cukinou

1 väčšia cibuľa
1 baklažan
1 cukina
ryžové vločky
amarantové perličky
kari korenie
soľ
olej
1 dcl vody

Cibuľku opražíme na oleji, pridáme kari korenie, na kocky nakrájaný baklažan a cukinu, podlejeme vodou a podusíme asi 20 min. pod pokrievkou. Keď je zelenina mäkká, pridáme na zahustenie trochu ryžových vločiek a amarantových perličiek a krátko povaríme.


Kukuričné cestoviny s kari cukinou a tofu

kukuričné cestoviny
olej
kari (1/2 čajovej lyžičky)
1 cibuľka
1 balenie tofu
cukina

Na panvici s trochou oleja osmažíme do sklovita 1 cibuľku nakrájanú na drobné kúsky, pridáme asi 1/2 čajovej lyžičky kari korenia, pomiešame a pridáme na rezančeky nákrájanú cukinu a malé koncky nakrájané tofu. Podlejeme trochou vody a necháme dusiť pod pokrievkou asi 15 min. Vo väčšom hrnci s vodou a s trochou soli uvaríme kukuričné cestoviny (kolienka, makaróny alebo skrutky) a po uvarení ich scedíme. Nakoniec udusenú kari cukinu s tofu a kukuričné cestoviny spolu zmiešame. Podľa potreby pridáme olivový olej a podávame teplé.

Rýchle kukuričné knedlíčky (polentové knedlíčky)

kukuričná polenta 200 mg
voda 750 ml
soľ

Do hrca s vodou dáme trocha soli (cca 1 menšia čajová lyžička). Vodu necháme zovrieť a do vriacej vody pomaly vsypeme kukuričnú polentu za stáleho miešania. Kaša zakrátko zhustne. Ešte vriacu ju vlejeme do vymastenej formy (okrúhleho tvaru). Po vychladnutí kaša zhustne a môžeme su krájať nožom na úhľadné knedlíčky, ktoré servírujeme s rôznymi omáčkami, prípadne duseným mäsom.


Cukinové korýtka

1 stredne veľká cukina
cca 1/2 kg mletého mäsa (bravčové alebo morčacie)
1 cibuľa
1 lyžička majoránky
1 lyžica ryžových vločiek
1 lyžica pohánkových vločiek
2 vajíčka
soľ

Ošúpané cukiny rozrežeme priečne napoly. Vydlabeme semenníky tak, aby nám vznikli 2 korýtka. V miske zvlášť rozmiešame mäso, majoránku, soľ, vajíčka, vločky a pokrájanú cibulu.
Touto masou naplníme cukinové korýtka. Vrh korýtka môžeme prekryť ryžovým plátkom (listom) namočeným vo vode. Pokvapkáme olivovým olejom, dáme do pekáča a pečieme asi 4O minút.

WHEAT FREE AND DAIRY FREE

Cukinové placky s rascou

1 stredne veľká cukina
400 g pohánkovej (alebo ražnej) hladkej múky
200 g masla (Perla s vitamínami bez obsahu mliečnych komponentov)
soľ
mletá rasca 1/2 kávovej lyžičky
4 strúčky cesnaku
celá rasca

Cukinu nastrúhame na najmenšie kúsky. Pridáme múku, soľ, mletú rascu, prektretý cesnak a všetko vymiešame na hladkú vláčnu hmotu. Cesto má byť stredne husté, skôr mäkšie ako hustejšie.
Plech s teflónovým povrchom vymastíme. Lyžicou vykrajujeme z cesta malé bochníčky, ktoré poukladáme na plech a posypeme ich celou rascou.
Dáme piecť do trúby na 200 stupňov cca na 30 minút. Keď sú placky ružové a príjemne voňajú, sú upečené. Môžeme ich ihneď servírovať.


Šošovicová polievka INAK

2 lyžice šošovice
2 lyžice pohánky (zrná)
cesnak (2-3 strúčiky)
1- 2 maslové kaleráby
2 mrkvy
2 lyžice ovsených vločiek
voda cca 2 l
soľ

Šošovicu uvaríme vo vode do mäkka cca 30 minút. Potom pridáme soľ, na kocky nakrájanú zeleninu, pohánku, ovsené vločky a uvaríme do mäkka cca 15 minút. Potom pridáme pretretý cesnak a krátko povaríme. Nakoniec dochutíme.

Zdravá hustá morčacia polievka

cca 1/2 kg morčacích pŕs
3 lyžice ovsených vločiek
mrkva 3 ks
pór
voda cca 1 1/2 l, soľ

Do hrnca s osolenou vodou dáme morčacie prsia a povaríme cca 20 min. . Morčacie prsia vyberieme. Do vývaru pridáme nakrájaný pór a mrkvu a pridáme ovsené vločky. Uvaríme do mäkka. Nakoniec do polievky pridáme nadrobno pokrájané morčacie mäso. Dochutíme podľa ľubovôle.

Ovsené koláčiky

150 g zmäknutého tuku (vhodná Perla s vitamínami, ktorá je bez mliečnych prísad)
2 hrnčeky celozrnnej špaldovej múky
1 hrnček kryštálového cukru
3 hrnčeky ovsených vločiek
1 vanilkový cukor
1 škoricový cukor
1 hrnček hrozienok
2 vajíčka
štipku sódy bikarbóny
štipku soli

Rúru vyhrejeme na 200 stupňov. V miske najprv vyšľaháme tuk s cukrami, postupne pridávame vajcia, sódu, soľ, škoricový cukor a múku, premiešame, prisypeme ovsené vločky a hrozienka. Vypracujeme cesto a necháme 10 minút postáť. Z cesta malou lyžičkou odoberáme malé kúsky, ktoré dávame na plech vyložený papierom na pečenie. Ovsené koláčiky pečieme 15 minút. Po dopečení ich ešte teplé preložíme do misky.


Chcete pridať svoj overený recept?

Napíšte nám:

potrintol@gmail.com

www.potrintol.meu.zoznam.sk

nedeľa 18. januára 2009

Candida (kandida) a potravinová intolerancia

Candida (kandida alebo inak hubová, plesňová, kvasinková infekcia) je veľmi častá. Takmer jedna tretina ľudí s ňou má nejaké skúsenosti. Prejavuje sa napríklad vo forme exzému, zažívacích problémov, letargiou, bolesťami hlavy, zmenou nálad alebo problémami s dýchaním. Candida – hubové (kvasinkové) ochorenie spôsobuje, že sa človek celkovo necíti dobre. Často sa zamieňa alebo prelína s inými typmi potravinových intolerancií, napríklad s gluténovou alebo neznášanlivosťou na mliečne potraviny. Najužitočnejším indikátorom na candidu je predchádzajúca história symptómov ochorení u človeka – ušné, krčné, vaginálne infekcie a podobne. Candida sa objavuje aj s hormonálnymi zmenami, napríklad pri tehotenstve a hormonálnej terapii. Candidu môže zapríčiniť čokoľvek, čo oslabuje imunitný systém človeka. Môže to byť stres, nedostatočná výživa, tabletky, opakovaná antibiotická liečba, nedostatočná výživa, prípadne hormonálne zmeny. Niektoré zdroje uvádzajú, že pri liečení candidy je vhodné okrem medikamentóznej liečby nasadiť aj protikvasinkovú diétu. Huby (plesne, kvasinky) sa nachádzajú vo veľkom množstve potravín a je to dosť ťažké zistiť, ktoré potraviny, nápoje a lieky môžu mať nepriaznivý vplyv na človeka v tomto zmysle. Pre väčšinu ľudí je protikvasinková diéta iba dočasnou záležitosťou. Pokiaľ sa podarí candidu dostať pod kontrolu, človek môže prejsť opäť na normálnu stravu.
Typické príznaky potravinovej intolerancie
Zápaly uší, hrdla, dýchacích ciest
Bolesť hlavy

Pri candide (v angličtine aj ringworm, thrush, tinea, jock itch) lieky pomáhajú len dočasne. Pokiaľ sa candida nelieči vôbec, človek sa cíti skutočne zle. Telo oťažie, človek má zlú náladu. Candida spôsobuje tiež zachytávanie tekutín v tele. Nežiadúce príznaky sú veľmi rôzne:
Neurologické symptómy
- migréna
- bolesť hlavy
- náladovosť
- problém s pamäťou
Zažívacie symptómy
- vracanie
- nafukovanie
- plynatosť
- hnačka
Metabolické zmeny
- hormonálna nerovnováha
- priberanie
- zavodňovanie
Problémy s imunitou
- náchylnosť k prechladnutiam, infekciám
- k navráteniu kvasinkových ochorení

Keď sa zlikviduje candida, metabolizmus sa postupne zregeneruje a organizmus sa dostane do rovnováhy.
Prečo sa však candida zvykne vracať späť po preliečení liekmi?
Potraviny obsahujúce škrob, ovocie, syry a sladkosti – to je všetko veľmi dobré prostredie pre kvasinky na množenie. Pri liečbe candidy je preto nutné okrem medikamentóznej liečby zahájiť aj liečbu formou eliminačnej stravy.

Info: Eliminačná strava a potravinový test
potrintol@gmail.com

Ako bojovať proti candide?
Candida albicans

www.potrintol.meu.zoznam.sk

nedeľa 4. januára 2009

Čo je to potravinová intolerancia?

Čo je potravinová intolerancia (neznášanlivosť)? Aká je jej odlišnosť od potravinovej alergie?

Potravinová intolerancia nie je alergiou v pravom slova zmysle. Často sa jej hovorí pseudoalergia. Pravá potravinová alergia je spôsobená imunitnou reakciou organizmu, pričom potravinová neznášanlivosť je spôsobená inými faktormi, napríklad rôznymi metabolickými poruchami alebo dedičnými faktormi.

Potravinová intolerancia (PI) alebo inak povedané neznášanlivosť je záludná pre svoju schopnosť maskovať sa vo forme iných chorobných prejavov. Je preto prehliadnuteľná lekármi a veľmi často nepostrehnutá a neodhalená. Jej diagnostike a výskumu sa nevenuje toľko pozornosti, koľko by si zaslúžila napriek množstvu chorobných príznakov a závažných zdravotných komplikácií, ktoré spôsobuje. Pacienti trpiaci potravinovou intoleranciou si zväčša neuvedomujú pravú podstatu svojich ochorení a nevedia sa chrániť, nakoľko schopnosť PI prejavovať sa rôznymi symptómami mätie nielen ich, ale aj špecialistov lekárov. Všetko sa to deje preto, že chýba informovanosť v tejto oblasti a prepracovanosť diagnostických metód na detekovanie PI. Lekárska prax a zdravotnícka legislatíva tomuto problému nevenuje dostatočnú pozornosť, čo vedie k nárastu chronicky chorých pacientov, zvýšenému užívaniu liekov pacientami, k veľkému trhovému obratu v lekárňach, častým návštevám lekárov zo strany pacientov a k vysokej práceneschopnosti.

Nediagnostikovanie potravinovej intolerancie a následne liečenie pacienta iba parciálne na základe rôznych symptómov (napr. pri chronickej nádche liečením kvapkami do nosa, pri opuchnutých kĺboch podaním protizápalových injekcií a liekov alebo tabletiek proti bolesti) môže viesť k neustálemu zhoršovaniu sa celkového zdravotného stavu pacienta. Platí to hlavne pri mnohonásobnej potravinovej intolerancii, ktorá vedie k celkovému oslabeniu zdravia pacienta a neskôr ku kolapsu organizmu pre jeho nedostatočnú výživu a otravu toxickými látkami z nespracovaných potravín v tele. Kým k zisteniu potravinovej alergie sa venuje pozornosť na úrovni alergológie a imunológie a spätná reakcia organizmu na alergén je takmer bezprostredná, potravinovej intolerancii, hoci je ďaleko širším pojmom a záludnejším ochorením, sa nevenuje patričná pozornosť a prehliada sa. Je to možno práve preto, že jej dôsledky sa nemusia prejaviť okamžite, ale s odstupom času. S výnimkou potravinovej intolerancie u malých detí a Celiakie, ktoré celkovo tvoria zlomok zo všetkých intolerancií, sa ostatné potravinové intolerancie zväčša zahmlievajú, bagatelizujú, správne nediagnostikujú, a teda neliečia, hoci prinášajú pacientom, trpiacich predovšetkým na mnohopočetnú potravinovú intoleranciu, dlhotrvajúce neutíšiteľné chronické bolesti, stratu hybnosti, dráždivosť a nespavosť, krajnú únavu, depresie a neskôr kolaps organizmu prejavujúcim sa v zlyhávaní niektorého, aj životne dôležitého, orgánu. Prejavov potravinovej neznášanlivosti je dlhý zoznam, pričom mnohé z nich sú veľmi závažné. Nie je pravda to, čo mnohé povrchné články tvrdia, že totiž potravinová intolerancia spôsobuje „iba“ hnačku, zvracanie a zažívacie problémy.

Pozri: Potravinová intolerancia - kontroverzná oblasť medicíny

Potravinová intolerancia je plíživá nemoc, ktorú si pacient nemusí vôbec uvedomovať vo svojom tráviacom trakte i celé roky, no môže sa prejavovať úplne inak, formou rôznych iných bolestivých prejavov, zníženou imunitou, chronickými chorobami, zápalmi, kožnými prejavmi a podobne. Najcharakteristickejšou črtou je rôznorodosť príznakov, v čom spočíva celá záludnosť problému potravinovej intolerancie.

Pozri:
Druhy potravinovej intolerancie
Typické príznaky potravinovej intolerancie
Intolerancia na mlieko a mliečne výrobky
www.potrintol.meu.zoznam.sk

Tento blog má za cieľ prispievať:
*k informovanosti širokej verejnosti v oblasti PI, poskytovať odborné články a komentáre
*vytvoriť fórum lekárov
*vytvoriť fórum tých ľudí, ktorí na potravinovú intoleranciu trpia a chcú svojou mierou prispieť a podeliť sa so svojími skúsenosťami s ostatnými

sobota 3. januára 2009

Potravinová intolerancia - kontroverzná oblasť západnej medicíny

Potravinová intolerancia je veľmi kontroverznou oblasťou západnej medicíny. Mnohí lekári ju podceňujú a neraz spochybňujú jej existenciu, čo je nanajvýš zarážajúce až trestuhodné, nakoľko jej ignorovanie môže spôsobovať pacientom zbytočné bolesti, veľkú psychickú aj fyzickú traumu, zbytočné výdavky na lieky a nepochybne ohrozovanie ďalšieho zdravia takto postihnutých ľudí. Potravinová intolerancia má nesporný negatívny vplyv na rodinný, pracovný i spoločenský život jednotlivca. V prípade, že potravinová intolerancia zasahuje priamo zažívací trakt, pacient si tak môže byť vedomý tejto abnormality po požití potravín, avšak pri spomalených reakciách na nežiaduce potraviny sa tieto negatívne vplyvy prejavia až o niekoľko hodín až dní, a môžu zasahovať ďalšie časti tela a orgány. Prejavom potom môže byť migréna, rôzne chronické zápalové procesy, artritída, kožné prejavy a podobne.
Pozrite
Typické príznaky potravinovej intolerancie.
Môj príbeh
V prípade mnohopočetnej potravinovej intolerancie je ťažké zistiť, ktoré potraviny spôsobujú zdravotné problémy. Títo ľudia trpia viacerými príznakmi a lekári sú z toho zmätení. Nevedia sa v probléme zorientovať a nevedia pacientovi pomôcť. Intolerancia je v zásade spôsobená nedostatkom enzýmov v tráviacom trakte, dedičnými poruchami , vekom a človek takto postihnutý preto nevie vo svojom tráviacom trakte zúžitkovať potraviny ako potraviny. Najproblematickejšie nežiaduce potraviny sú mlieko a mliečne výrobky, a to pre veľmi častú neschopnosť ľudí stráviť laktózu (mliečny cukor), ďalej sú to aj rôzne potravinové aditíva, konzervačné a chemické látky a ďalšie. Keďže sa lekári tomuto problému v zásade nevenujú, pacienti sú v podstate odkázaní sami sa seba a úplne zbytočne trpia.

Je to trestuhodná a smutná oblasť západnej medicíny!!!
Lekári vo všeobecnosti o potravinovej intolerancii vedia zarážajúco málo a nesledujú najnovšie liečebné úspechy a vedecké pokroky v tejto oblasti. Tu je západná medicína skutočne o niekoľko krokov späť! Nemo sa prizerá a tvári sa ako by sa nič nedialo. A deje sa!!!

Jediným šťastím je, že alternatívna medicína a niektorí lekári posúvajú hranicu aj v tejto oblasti. Už existuje spôsob ako zistiť potravinovú intoleranciu. Táto oblasť je, žiaľ, výlučne v rukách súkromných lekárov, ktorí často nemajú zmluvu so zdravotnými poisťovňami, takže pacient okrem svojich bolestí, psychickej, spoločenskej traumy podstupuje i traumu z toho, že musí prekonať i finančnú bariéru.
Kontakt pre info: potrintol@gmail.com
Pozri:
Linka pomoci
Gluténová intolerancia
www.potrintol.meu.zoznam.sk

Potravinová závislosť a potravinová intolerancia

Čo spôsobuje závislosť na jedle? Vedeli ste, že závislosť na sladkostiach a chronická únava sú prejavmi potravinovej intolerancie? Vaše telo sa zväčšuje a máte pocit, že priberáte rýchlejšie, než je to možné z kalórií, ktoré ste skonzumovali. Je to preto, že váš metabolizmus je narušený potravinovou intoleranciou a vaše telo ukladá energiu vo forme tuku namiesto toho, aby ju využilo a spaľovalo. Závislosť na sladkom z vás robia fyzickú aj psychickú „trosku“.
Ale jedna vec je na tom potešiteľná: Pravdepodobne sa vo vašom prípade nejedná o nedostatok pevnej vôle. Je takmer isté, že ide o potravinovú intoleranciu. Tak prestaňte sa obviňovať!!!

Viac si prečítajte na:
Hlad a potravinová intolerancia
Chronická únava a potravinová intolerancia
Gluténová intolerancia

www.potrintol.meu.zoznam.sk