streda 18. novembra 2009
Potravinová intolerancia ako chameleón
1. Bolesť kĺbov a chrbtice. Keď trpíte potravinovou intoleranciou, vaše telo nedokáže v plnej miere stráviť a využiť potravu. Vznikajú nepriaznivé produkty, ktoré váš imunitný systém identifikuje ako nežiadúce. Zápal sa prejavuje bolesťou kĺbov a chrbtice! Takže, ak vašu bolesť chrbtice zapríčinila potravinová intolerancia, je jednoduché sa jej zbaviť a vyliečiť sa! Problémové jedlo treba vyradiť z jedálnička a dodržiavať eliminačný spôsob stravovania. Budete úplne bez bolestí a liekov!
2. Postupná zmena hmotnosti. Keď trpíte potravinovou intoleranciou, má to vply na vašu štítnu žľazu. To znamená, že váš metabolizmus je narušený. Štítna žľaza premieňa jedlo buď na energiu (spaľovanie) alebo na tuk (skladovanie na neskoršie použitie). Zmiešané spracovávanie vytvára "skladovací" syndróm, a teda naberanie na váhe. Môže to byť však aj naopak. Ľudia, ktorí sa zdajú byť tenkí, možu mať takisto nediagnostikovanú potravinovú intoleranciu, pretože nevedia využiť živiny zo stravy. Dostať sa na normálnu hmotnosť je podmienené spôsobom stravovania, a teda vylúčením problémových potravín z jedálnička.
3. Kvasinkové infekcie (Candida). Ak máte hubovú/kvasinkovú infekciu, je to prejav neliečenej potravinovej intolerancie. Váš imunitný systém má čo robiť s nestrávenými produktami a reaguje obranou voči cudzorodým látkam. Vtedy sa kvasinky mobilizujú a množia. Ak je to váš prípad, treba prejsť na špeciálnu stravu (Yeast-free diet) a hlavne vysporiadať sa s problémovou potravinou, ktorá bola prvotnou príčinou celého problému.
4. Nemotornosť, strata koordinovanosti. Keďže potravinová intolerancia zapríčiňuje zápaly a narušenie kĺbov a niektorých životných systémov, narúša sa aj váš nervový systém. Vaše svaly sú ovládané nervovým systémom, a keď ten riadne nefunguje, stávate sa "nemotorným". Prejavuje sa to často aj u detí. Avšak zmena stravy prináša v takomto prípade dramatické zlepšenie!
5. Neplodnosť, spontánny potrat. Nediagnostikovaná potravinová intolerancia má za následok problémy s donosením dieťaťa. Takže, ak sa vo vašej rodine už vyskytol spontánny potrat alebo ste ho mali vy, uvažujte o tom, že sa máte dať vyšetriť ešte pred tým, než budete uvažovať o ďalšom dieťati. Možno si myslíte, že svojou potavinovú intoleranciu uhádnete. No mýlite sa! Nie je to také ľahké. Jednotlivé intolerancie sa často prekrývajú. Naozaj sa treba dať vyšetriť.
6. Návykovosť a závislosť. Je nejaké jedlo, bez ktorého naozaj nemôžete byť? To je forma závislosti! Či tomu veríte alebo nie, je to tak! Závislosť je tiež prejavom potravinovej intolerancie.
Zdroj (v angličtine): www.foodintol.com
Bolesť kĺbov a potravinová intolerancia
Candida/ kvasinková infekcia
Potravinová intolerancia a jej diagnostika
Problém nadváhy a potravinová intolerancia
Spontánny potrat a potravinová intolerancia
Oslabená imunita a potravinová intolerancia
Čo je to poravinová intolerancia?
Eliminačná strava
Obeť poravinovej intolerancie?
Tu prinášame niekoľko spôsobov na zvýšenie imunity:
1. Jete cukor a výrobou spracovávané potraviny? Cukor znižuje vašu imunitu takmer okamžite. Uvedomte si, že cukor sa môže v strave nachádzať aj v skrytej forme, napr. v kečupe, v džúsoch a pod.
2. Nemáte dostatočný spánok v noci? Ak je váš oddych nedostatočný, potom je aj vaša imunita oslabená. Pri vašej vyčerpanosti aj váš imunitný systém nepracuje optimálne.
3. Pracujete pod stresom? Keď je tak dlhodobo, aj váš imunitný systém ochabuje.
4. Zabúdate na pravidelnú fyzickú aktivitu? Zlepšenie krvného obehu pomáha zlepšiť aj imunitu.
5. Jete celkovo "vyváženú stravu" bez toho, aby ste pochopili aký typ stravy je vhodný práve pre vás ako jedinca? Tu zohráva dôležitú úlohu vaša jedinečná biochémia a genetika. Ak prispôsobíte stravu vášmu jedinečnému nutričnému typu, zlepšuje sa aj vaše zdravie.
6. Nestaráte sa o svoj tráviaci trakt? Vedecké výskumy potrvdzujú, že imunitný systém až na 80% spočíva práve v tráviacom trakte. Najlepšie sa môžete o svoj tráviaci trakt postarať práve vysokokvalitnými probiotikami.
7. Umývate si pravidelne ruky? Používajte nechemické mydlá!
Rýchly test potravinovej intolerancie
Zdroj: Dr. Mercola
štvrtok 29. októbra 2009
Päť prekvapujúcich informácií o potravinovej intolerancii
Váš lekár nie je až tak aktuálne informovaný ako sme my! Neberte to v zlom! Hoci sa lekári snažia starať o zdravie pacientov, iba zriedka si nájdu čas na čítanie aktuálnych lekárskych štúdií a odborných časopisov. A v tom je práve ten problém!
Ešte si pripomeňme:
Čo je to vlastne potravinová intolerancia?
Je to neschopnosť správne a naplno stráviť potravu.
Tu Vám ponúkame päť prekvapujúcich informácií o potravinovej intolerancii:
1. Oneskorená reakcia.
Keď sa nežiaduci symptóm objaví, mnoho ľudí obviňuje posledné jedlo, ktoré zjedli, ale vo väčšine prípadov obviňujú nesprávne jedlo. Nepriaznivá reakcia sa objavuje o niekoľko hodín až dní neskôr. V prípade ekzému a artritídy to môže byť dokonca niekoľko týždňov až mesiacov.
2. Hlavný "vinník" (jedlo, ktoré vyvoláva problém) spôsobuje kumulačný efekt, a to znamená, že ak sa potravinová intolerancia na danú potravinu nezistí a včas nelieči, človek je hypersenzitívny aj naďalšie skupiny potravín. Ak máte napríklad intoleranciu na jednu skupinu potravín zo štyroch hlavných skupín (na mlieko/mliečne výrobky, glutén/pšenicu, fruktózu, kvasnice/huby), pravdepodobne máte precitlivelosť aj na niektoré ďalšie skupiny potravín. Táto intolerancia spôsobuje to, že váš organizmus neustále "bije na poplach". Je preto nutné včas nájsť skutočného "vinníka" a odstrániť ho z jedálnička.
3. Je genetická. Zdedili ste to po rodičoch, ktorí to tiež zdedili po rodičoch! Majte sa na pozore! Ak máte šťastie, že máte deti, vaše deti to pravdepodobne budú mať tiež. Varovanie! Koluje to v rodine. Preto má zmysel to šíriť ďalej, aby boli informovaní!
4. Priamo súvisí s chronickými chorobami. Výskumy dokazujú, že u ľudí s neliečenou potravinovou intoleranciou sa chronické choroby (napr. diabetes, reumatoidná artritída, dýchacie problémy a iné) vyskytujú oveľa častejšie a intenzívnejšie.
5. Je veľmi zriedkavo diagnostikovaná lekármi (resp. nediagnostikovaná).
Poprvé si lekári myslia, že potravinová intolerancia je zriedkavá a vôbec nerátajú s tým, že by tu mohol byť problém. Navyše klinické testy su dosť nespoľahlivé. Napríklad napriek tomu, že vám z krvných testov alebo biopsiou nebola zistená intolerancia na glutén, môžete mať gluténovú intoleranciu!
Zdroj (v angličtine):
www.foodintol.com
Typické prejavy potravinovej intolerancie
piatok 16. októbra 2009
Nedostatok vitamínu B12
Nedostatok vitamínu B12 je bežný hlavne u starších ľudí. V istej štatistike sa spomína, že je to až 12 % ľudí. Avšak celkový počet ľudí trpiacich nedostatkom vitamínu B12 bude oveľa vyšší, približne medzi 30-40 %. Bohužiaľ nedostatok B12 ostáva často nezistený kvôli veľmi nejasnej klinickej manifestácii. Nedostatok vitamínu B 12 býva často zapríčinený atrofickou gastritídou. Viac ako 40 % pacientov, ktorí majú viac ako 80 rokov, majú atrofickú gastritídu, ktorá mohla byť zapríčinená infekciou helicobacter pylori.
Prečo je vitamín 12 "palivom" pre naše telo?
Hlavne pre:
- správne trávenie a vstrebávanie,
- zachovanie zdravého nervového systému,
- tvorbu červených krviniek,
- správny krvný obeh,
- zdravý imunitný systém,
- reguláciu nálady,
- duševné zdravie, koncentráciu, dobrú pamäť.
Ak máte viac ako 50 rokov a/alebo ste vegetarián/vegan, vaše šance, že trpíte nedostatkom vitamínu B12 sú vyššie. Ale bez ohľadu na váš vek alebo diétu, ak vaše telo nedokáže absorbovať B12, strácate túto životne dôležitú živinu. Keďže vitamín B12 je prítomný v prírodnej forme iba v živočíšnej forme potravy, striktní vegetariáni a vegani sú na zozname tých, ktorí trpia nedostatkom vitamínu B12.
Ďalšou príčinou nedostatočného prijmu vitamínu B12 sú:
- neprimeraná tvorba žalúdočnej kyseliny (čím ste starší, tým váš žalúdok produkuje menej kyseliny chlorovodíkovej, ktorá je potrebná na uvoľnenie B12 z potravy, ktorú konzumujete),
- dlhotrvajúce užívanie liekov proti vredom a kyseline (keďže kyselina chlorovodíková je podmienkou k vstrebávaniu B12, v takom prípade pri užívaní liekov proti kyslosti žalúdka dochádza k zníženiu schopnosti vstrebať vitamín B12 z jedla),
- používanie lieku metformin na typ diabetu 2,
- infekcia Helicobacterom pylori (ak trpíte chronickou infekciou Helocobacter pylori, pravdepodobne budete mať nedostatok vitamínu B12),
- konzumácia kávy (4 a viac šálok kávy denne môže znížiť vstrebávanie B12 až na 15 %
- operácia - gastritický bypass,
- plynatosť (kysličník dusičnanový),
- hlavná príčina nedostatočného vstrebávania vitamínu B12 je: malabsorbčný syndróm súvisiaci s trávením potravy, tzv. intristic faktor (keď žalúdočná stena stáca schopnosť produkovať proteín, ktorý viaže na seba B12 a dovoľuje telu absorbovať ho do svojho krvného obehu na konci tenkého čreva).
Intristic faktor je molekulový proteín, ktorý sa tvorí v žalúdku. Ten viaže B12 a spoločne postupujú zo žalúdka do tenkého čreva, kde je najprv absorbovaný proteín, ktorý ťahá za sebou B12 do hrubého čreva a potom sú spoločne vstrebávané. Ak vaše telo neprodukuje dostatok žalúdočnej kyseliny, neprodukuje ani dostatok potrebného proteínu. A keďže B12 môže byť absorbovaný iba vo väzbe na molekuly proteínu, dá sa ľahko pochopiť, prečo ľudia nedostávajú adekvátne množstvo B12 do organizmu.
Varovné signály a symptómy nedostatku vitamínu B12:
1. Únava, nedostatok energie, svalová slabosť, nervozita
2. Problémy s pamäťou, problémy so spánkom
3. Zmeny nálad, obzvlášť pocity apatie a nedostatók motivácie
Ďalšie prejavy dlhotrvajúceho chronického nedostatku vitamínu B12 zahrňujú:
- depresiu
- demenciu a Alzheimerovú chorobu
- anemiu
- neurologické a neuropsychiatrické problémy
- ženskú neplodnosť, neschopnosť donosiť dieťa
- srdcové choroby a rakovinu
Zdroje vitamínu B12:
ryby, hoväzie mäso, hydina, bravčové mäso, mlieko, vajíčka
V súčasnosti existuje prípravok vitamínu B12 v mikroskopických kvapôčkach (v sprayovej forme), ktorý sa vstrekne pod jazyk, a tak sa vitamín B12 ľahko dostáva do krvného obehu. Tým sa úspešne obchádza "intristic faktor" s nedostatkom žalúdočného proteínu a vitamín B12 sa vstrebáva ľahšie, bezpečnejšie a bezbolestne.
Zdroj: http://articles.mercola.com/sites/
Typické prejavy potravinovej intolerancie
Chronická únava a potravinová intolerancia
nedeľa 27. septembra 2009
Bolesť hlavy ako reakcia na potravinovú intoleranciu
Bolesť hlavy je reakciou na Vašu slabú imunitu. Môže to byť spôsobené potravinovou intoleranciou, napríklad na glutén, mliečne produkty a huby/kvasnice. Vedecké výskumy potvrdzujú, že čiastočne strávené potraviny sa dostávajú do krvného obehu ako organizmu cudzorodé častice. Potravinová intoleracia v podstate znamená neschopnosť úplne stráviť niektoré potraviny. Nie je to choroba, avšak je to realita života. Má to genetický pôvod podobne ako napríklad materské znamienka alebo kučeravé vlasy. Tieto gény sa dedia. Aby sa človek postihnutý potravinovou intoleranciou cítil dobre, musí jesť správne potraviny. Také potraviny, ktoré je jeho tráviaci trakt schopný stráviť.
Ani mačka nemôže jesť ovocný koláč alebo kôň steak!
Prečo sú "moderné potraviny" ťažko stráviteľné? (Medzi tieto potraviny patria obilniny, mlieko a mliečne produkty a cukor.)
Prehistorický človek tieto potraviny nepoznal. Do jedálnička človeka sa dostali až farmárčením. V súčasnosti ľudia konzumujú veľa takýchto potravín, avšak mnohí nemajú patričnú genetickú výbavu na jej strávenie, a tak sú chorí. Desaťtisíc rokov skutočne nie je veľa na to, aby sa organizmus človeka úplne prispôsobil tejto zmene. Nie každý človek dokáže túto potravu neškodne stráviť. Ak máte potravinovú intoleranciu, potraviny sa rozkladajú v tráviacom trakte iba čiastočne, čoho výsledkom je nafukovanie, plynatosť, dráždivé hrubé črevo, psoriáza, ekzém, dýchacie problémy, kašeľ, astma, bolesti kĺbov, artritída a veľmi často bolesť hlavy alebo prínosových dutín. Toto sú všetko prejavy potravinovej intolerancie!
Rýchly test potravinovej intolerancie
Bolesť hlavy a potravinová intolerancia
Sínusitída, astma a zápaly uší
Nafukovanie a plynatosť
Bolesť kĺbov a artritída
štvrtok 10. septembra 2009
Rýchly test potravinovej intolerancie
Chorobné príznaky:
HLAVA
Bolesti hlavy
Mdloby
Závraty
Nespavosť
TRÁVENIE
Vracanie
Hnačka
Zápcha
Nafukovanie
Vetry
Pálenie záhy
Bolesti brucha
OČI
Svrbenie očí/výtok
Napuchnuté oči
Červené/zlepené viečka
Vačky/tmavé kruhy pod očami
Rozmazané/zahmlené videnie
KĹBY
Bolesť kĺbov
Artritída
Snuhnutosť/obmedzený pohyb
UŠI
Svrbenie
Bolesť uší
Infekcie ucha
Výtok
Zvonenie v ušiach
Strata sluchu
SVALY
Bolesť
Pocit slabosti alebo únavy
NOS
Upchatý nos
Problémy s prínosnými dutinami
Senná nádcha
Záchvatovité kýchanie
Nadmerná tvorba hlienu
Ak máte skóre viac ako 10, toto indikuje, že pravdepodobne máte alergiu alebo potravinovú intoleranciu a mali by ste byť testovaní čo najskôr.
Typické príznaky potravinovej intolerancie
Diagnostika potravinovej intolerancie
pondelok 24. augusta 2009
Čo je potravinová intolerancia?
Potravinová intolerancia nie je alergiou v pravom slova zmysle. Často sa jej hovorí pseudoalergia. Pravá potravinová alergia je spôsobená imunitnou reakciou organizmu, pričom potravinová neznášanlivosť je spôsobená inými faktormi, napríklad rôznymi metabolickými poruchami alebo dedičnými faktormi.
Potravinová intolerancia (PI) alebo inak povedané neznášanlivosť je záludná pre svoju schopnosť maskovať sa vo forme iných chorobných prejavov. Je preto prehliadnuteľná lekármi a veľmi často nepostrehnutá a neodhalená. Jej diagnostike a výskumu sa nevenuje toľko pozornosti, koľko by si zaslúžila napriek množstvu chorobných príznakov a závažných zdravotných komplikácií, ktoré spôsobuje. Pacienti trpiaci potravinovou intoleranciou si zväčša neuvedomujú pravú podstatu svojich ochorení a nevedia sa chrániť, nakoľko schopnosť PI prejavovať sa rôznymi symptómami mätie nielen ich, ale aj špecialistov lekárov. Všetko sa to deje preto, že chýba informovanosť v tejto oblasti a prepracovanosť diagnostických metód na detekovanie PI. Lekárska prax a zdravotnícka legislatíva tomuto problému nevenuje dostatočnú pozornosť, čo vedie k nárastu chronicky chorých pacientov, zvýšenému užívaniu liekov pacientami, k veľkému trhovému obratu v lekárňach, častým návštevám lekárov zo strany pacientov a k vysokej práceneschopnosti.
Nediagnostikovanie potravinovej intolerancie a následne liečenie pacienta iba parciálne na základe rôznych symptómov (napr. pri chronickej nádche liečením kvapkami do nosa, pri opuchnutých kĺboch podaním protizápalových injekcií a liekov alebo tabletiek proti bolesti) môže viesť k neustálemu zhoršovaniu sa celkového zdravotného stavu pacienta. Platí to hlavne pri mnohonásobnej potravinovej intolerancii, ktorá vedie k celkovému oslabeniu zdravia pacienta a neskôr ku kolapsu organizmu pre jeho nedostatočnú výživu a otravu toxickými látkami z nespracovaných potravín v tele. Kým k zisteniu potravinovej alergie sa venuje pozornosť na úrovni alergológie a imunológie a spätná reakcia organizmu na alergén je takmer bezprostredná, potravinovej intolerancii, hoci je ďaleko širším pojmom a záludnejším ochorením, sa nevenuje patričná pozornosť a prehliada sa. Je to možno práve preto, že jej dôsledky sa nemusia prejaviť okamžite, ale s odstupom času. S výnimkou potravinovej intolerancie u malých detí a Celiakie, ktoré celkovo tvoria zlomok zo všetkých intolerancií, sa ostatné potravinové intolerancie zväčša zahmlievajú, bagatelizujú, správne nediagnostikujú, a teda neliečia, hoci prinášajú pacientom, trpiacich predovšetkým na mnohopočetnú potravinovú intoleranciu, dlhotrvajúce neutíšiteľné chronické bolesti, stratu hybnosti, dráždivosť a nespavosť, krajnú únavu, depresie a neskôr kolaps organizmu prejavujúcim sa v zlyhávaní niektorého, aj životne dôležitého, orgánu. Prejavov potravinovej neznášanlivosti je dlhý zoznam, pričom mnohé z nich sú veľmi závažné. Nie je pravda to, čo mnohé povrchné články tvrdia, že totiž potravinová intolerancia spôsobuje „iba“ hnačku, zvracanie a zažívacie problémy.
Pozri: Potravinová intolerancia - kontroverzná oblasť medicíny
Potravinová intolerancia je plíživá nemoc, ktorú si pacient nemusí vôbec uvedomovať vo svojom tráviacom trakte i celé roky, no môže sa prejavovať úplne inak, formou rôznych iných bolestivých prejavov, zníženou imunitou, chronickými chorobami, zápalmi, kožnými prejavmi a podobne. Najcharakteristickejšou črtou je rôznorodosť príznakov, v čom spočíva celá záludnosť problému potravinovej intolerancie.
Ďalej pozri:
Druhy potravinovej intolerancie
Typické príznaky potravinovej intolerancie
Potravinová závislosť
Tento blog má za cieľ prispievať:
k informovanosti širokej verejnosti v oblasti PI, poskytovať odborné články a komentáre
vytvoriť fórum lekárov
vytvoriť fórum tých ľudí, ktorí na potravinovú intoleranciu trpia a chcú svojou mierou prispieť a podeliť sa so svojími skúsenosťami s ostatnými
http://www.potrintol.meu.zoznam.sk/
-------------------------------------------------------------------------------------
pondelok 17. augusta 2009
Diagnostika potravinovej intolerancie
Viac sa dočítate na: http://www.potrintol.meu.zoznam.sk/
Rýchly test potravinovej intolerancie.
pondelok 13. júla 2009
Ako bojovať proti candide stravou?
ovocie
sušené ovocie
ovocné džúsy
konzervované ovocie
všetky syry
chlieb a pečivo obsahujúce kvasnice
cukor
med
sladidlá
fruktóza
glukóza
maltóza
sirupy
kvasnicové nátierky
udené ryby a mäso
burské orechy a pistácie
alkoholické nápoje
mrazená zelenina a huby všetkého druhu
sladkosti
čokoláda
keksy, zákusky
zmrzlina
zaváraniny
kečupy
paradajkové pretlaky, džúsy, pasty
údené, zavárané, nakladané, komerčne spracovávané jedlá
klobásy, hot-dogy, kyslé ryby
Pozn.: Tabletky na reguláciu počatia sa nedoporučujú!!
Doporučené potraviny:
suché nepšeničné chlebíky bez kvasníc - ryžové, kukuričné, amarantové,
ovos a raž (pokiaľ nemáte celiakiu), ryža, kukurica, proso, pohánka, cestovina (bezpšeničná) - kukuričná, amarantová, ryžová,
mäso: varené morčacie, jahňacie, jarabica,
ryby alebo dary mora: čerstvé alebo chladené,
orechy: mandle, kešu,
semená: tekvicové, sézamové, slnečnicové, strukoviny (nie konzervované),
mliečne výrobky: iba jogurt natural (s obsahom Lactobacillus Acidophilus),
zelenina: šalát, uhorka, reďkovka, cibuľa, žerucha, mrkva, petržlen, kaleráb, cesnak, cvikla (nie nakladaná),
nápoje: bylinnové čaje, zeleninové džúsy, minerálky, voda s citrónovou šťavou,
Pozn.: Doporučená denná dávka probiotík (ráno a večer) + aloe vera + oreganový olej
Napíšte nám, ako sa Vám darí alebo podarilo s candidou bojovať!
Peggy
potrintol@gmail.com
Candida albicans a potravinová intolerancia/neznášanlivosť
Candida (kandida)
www.potrintol.meu.zoznam.sk
piatok 10. júla 2009
Candida albicans a potravinová intolerancia/neznášanlivosť
Candida albicans je kvasinka, ktorá sa nachádza u všetkých ľudí. Normálne sa vyskytuje na pokožke, vo vagíne, v slizniciach gastrointestinálneho traktu a v horných dýchacích cestách. Tieto kvasinky sú kontrolované prirodzenou bakteriálnou flórou a imunitným systémom. Ak niečo zničí normálnu flóru a imunitný systém je oslabený a neúčinný, kvasinky sa premnožia, čo vyústi do chronických infekcií.
Tieto kvasinkové kolónie uvoľňujú metabolické produkty a toxíny, ktoré môžu byť absorbované do krvného obehu, a tým zapríčiňovať rôzne symptómy, vrátane letargie, chronickej hnačky, zápchy, astmy, bolesti hlavy a ťažkých depresií. Symptómy môžu byť také nepríjemné, že môžu človeka vyradiť z činnosti alebo iba mierne, v podobe nedostatočného trávenia a záhy.
Akýkoľvek symptóm je možný a akýkoľvek organizmus môže byť napadnutý. Candida je skutočný "chameleón". Mnoho pacientov s vážnymi (kvasinkovými) problémami nikdy nepovedali všetky svoje symptómy jednému lekárovi, a to zo strachu, že budú označení za neurotikov alebo hypochondrov.
Hoci sa candida často považuje za malú infekciu slizníc, pokožky a nechtov, jej premnoženie nie je jednoduchým problémom. Používanie antibiotík zabíja normálnu bakteriálnu flóru a dovoľuje candide prerastať, rozšíriť sa, a tak sa stať chronickou črevnou infekciou. Toto je narastajúci problém v dobe, keď sa predpisuje čoraz viac antibiotík. Taktiež mäso často obsahuje antibiotiká, ktoré sa tam dostanú počas chovu zvierat. Nízky obsah žalúdočných kyselín taktiež posilňuje rozmnoženie candidy.
Užívanie tabletiek na reguláciu počatia, kortikoidy, steroidy a nesteroidné protizápalové lieky zapríčiňujú hormonálnu nestabilitu v tele, čo taktiež dovoľuje candide hojne sa premnožiť. Chemikálie produkované kvasinkami napádajú imunitný systém a keď sa ten oslabí, candida sa rozšíri a napáda nové tkanivá. Potlačený imunitný sysém spôsobuje napuchanie slizníc, mikroorganizmy sa množia a rozvíjajú sa infekcie - nosové, krčné, prínosové, ušné, prieduškové, močové, vaginálne a ďalšie. Keď sa takéto infekcie rozvinú, pacienti opäť dostávajú antibiotiká, čo podporuje ďalší nárast kvasiniek. Zdravotné problémy budú pokračovať až dovtedy, kým sa tento cyklus nepreruší ozajstným liečením (proti kvasinkám).
Najbežnejším miestom pre množenie candidy je tráviaci trakt, preto strava ovplyvňuje kvasinkovú infekciu. Strava s nadbytkom rafinovaných alebo jednoduchých carbohydrátov a nekvalitná strava prispieva k premnoženiu candidy. Jedlá s vysokým obsahom plesne alebo kvasníc, ako napríklad chlieb, pivovarské kvasnice, pivo, syr, huby, tiež prispievajú k ďalším problémom súvisiacim s nárastom candidy. Výsledkom je spomalenie produkcie niektorých hormónov ako thyroid, adrenalin, estrogén, progesterón alebo testosterón. Celý endokrinný systém potom pracuje veľmi slabo.
Candida albigans produkuje škodlivé látky (napr. etanol), ktoré ľudský metabolizmus nevie spracovať. Keď sa naakumulujú, následkom môže byť slabá pamäť, zlá koncentrácia alebo slabomyseľnosť. Tieto škodlivé chemické látky tiež narúšajú funkciu bunkovej membrány a menia proteínovú syntézu. Je to tiež istý alkoholový produkt, ktorý zapríčiňuje stavy podobné opilosti.
Candida albigans je veľmi komplexným organizmom. Uvoľňuje 79 (doposiaľ známych) toxínov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú ľudský organizmus. Keď sa nelieči, chronická candidová infekcia a jej premnoženie môžu veľmi oslabiť organizmus, takže je viac náchylný na choroby.
Candida má normálne okrúhly hubovitý tvar, hoci môže tiež mať invazívnejšiu formu s výbežkami nazývanými mycelia. Tieto myceliálne výbežky môžu preniknúť do sliznice tráviaceho traktu, pretože hľadajú potravu. Túto myceliálnu formu je oveľa ťažšie vyhubiť.
Ženy, muži i deti môžu mať candidiasis. Keďže ženy majú zložitejší hormonálny systém, candidiasis sa vyskytuje oveľa častejšie u žien, a to s vážnejšími dôsledkami. Deti to postihuje v prípade, že konzumujú nekvalitné jedlo, nadbytok cukru alebo brali veľké množstvo antibiotík.
Candidové symptómy môžeme zaradiť do týchto 3 hlavných skupín:
1. symptómy črevnom a močovom trakte, vaginálne afty, menštruačné ťažkosti, problémy s bruchom ako nafukovanie, zápcha, hnačka, plynatosť, problémy s prostatou, zápaly hrtana, žalúdočnej steny, hrubého čreva, močového mechúra, atletická noha a kožné ťažkosti.
2. Alergické prejavy zahrňujú astmu, migrény, bolesti hlavy, zápaly priedušiek, sennú nádchu, bolesti uší, žihľavku veľmi silnú precitlivelosť na chemikálie a potravinovú intoleranciu/neznášanlivosť, ako aj myalgickú encefalitídu.
3.Emočné a mentálne problémy zahŕňajú vážne depresie, zmätenie, extrémnu dráždivosť, ustráchanosť, výpadky pamäti, neschopnosť koncentrovať sa, stratu súdnosti, ospalosť, nespavosť, letargiu a stratu sebavedomia.
Premnoženie candidy má udajne vplyv na neplodnosť žien. Novonarodenci môžu byť nakazené candidou albicans už pri samotnom pôrode matky, ktorá mala kvasinkovú vaginálnu infekciu.
Candida veľmi vážne ovplyvňuje trávenie a absorbciu živín z tráviaceho traktu a neliečená infekcia môže viesť k stavom podvýživy. Tiež narúša absorbciu vitamínov a funkciu magnézia.
Liečenie candidiasis spočíva v redukcii kvasiniek v tkanivách tela, a to v prirodzenom posilňovaní organizmu, aby nedošlo k premnoženiu candidy.
Candidových infekcie sú dlhotrvajúce a tvrdošijné, preto liečenie musí byť dôsledné a dostatočne dlhé, aby sa predišlo opätovným symptómom. Mali by byť brané do úvahy všetky aspekty candidovej infekcie . Tu sa nič nedá urýchliť. Dĺžka liečenie je rôzna u každého pacienta: liečenie musí byť kontinuitné, až kým je isté, že sa podarilo candidu držať pod kontrolou. Zvládnutie candidy nemá okamžitý vplyv na imunitný a hormonálny systém. Zistilo sa, že to u človeka trvá približne 2-3 roky, aby sa vybudoval proti infekciám candidy albicans odolný imunitný systém . Každý jednotlivec je jedinečný, preto aj liečebné postupy musia byť ušité na mieru.
Dôvera v liečebný program sa stáva rozhodujúcim faktorom, ktorý podmieňuje rýchlosť, akou sa podarí candidiasis dostať pod kontrolu.
Existuje niekoľko spôsobov liečby, avšak ich kombinácia je zvyčajne oveľa efektívnejšia. Všetky oblasti by sa mali brať do úvahy simultánne.
Treba sa vyhýbať:
1. kvasniciam, plesniam a hubám v akejkoľvek podobe.
2. mastným kyselinám s fungicidným základom
3. antibiotikám, steroidom a nesteroidným protizápalovým liekom
4. tabletkám na reguláciu počatia a hormónom, obzvlásť progesterónu
5. plesniam v životnom prostredí doma i v práci
6. chemikáliám v životnom prostredí do takej miery ako sa to dá za účelom zníženia zaťaženia na imunitný systém.
7. Používať preparáty Lactobacillus acidophilus. Bakteriálne kolónie musia byť znovu nahradené v sliznici tráviaceho traktu.
8. Liečiť každé ochorenie.
9. Konzumovať nasledujúce výživné látky: proteíny, komplexné carbohydráty, predovšetkým nenasýtené tuky a oleje, vitamíny a minerálne látky, cesnak a prvosienkový olej.
10. Užívať čínske homeopatické prípravky.
11. Dopĺňať výživné látky a enzýmy, ktoré podporia správnu funkciu tráviaceho, imunitného a endokrinného systému.
Máte skúsenosti s Candidou albicans? Napíšte nám! potrintol@gmail.com
Typické príznaky potravinovej intolerancie
Ako bojovať proti candide stravou?
štvrtok 9. júla 2009
Pšeničná intolerancia a ďalšie skutočnosti
Mnohí lekári na Slovensku s ňou vôbec nerátajú, akokeby neexistovala.
V Anglicku sa napríklad robia mnohé výskumy, kde sa presne špecifikuje rozdiel medzi intoleranciou na glutén a intoleranciou na pšenicu. V obchodoch si môžete kúpiť nielen výrobky bez gluténu pre celiatikov, ale aj výrobky označené wheat-free, čo znamená výrobky neobsahujúce pšenicu. Je to veľmi dobre pre tých ľudí, ktorí nemajú celiakiu, ale trpia neznášanlivosťou na pšenicu.
Takmer všetci ľudia, ktorí majú intoleranciu na pšenicu, majú aj nejaký iný druh potravinovej intolerancie - na mlieko, na kvasnice/huby, na glutén alebo na fruktózu.Symptómy sú často rovnaké a navzájom sa prekrývajú, takže je ich ťažko identifikovať.
Podľa subjektívnych príznakov môže človek usudzovať, že má iba intoleranciu na pšenicu, avšak môže to byť zároveň intolerancia na fruktózu, glutén (zahrňujúca aj intoleranciu na pšenicu), mliečne produkty alebo huby/kvasnice.
Je omnoho jednoduchšie zistiť alergiu na pšenicu alebo inú potravinu, nakoľko sa symptómy prejavia takmer okamžite alebo krátko po konzumácii potravín. Pri intolerancii však nastáva reakcia omnoho neskôr, niekedy až o tri dni. Keďže nemá bezprostrednú reakciu na potravinu okamžite, má dojem, že tá potravina mu neškodí, a teda môže ju naďalej konzumovať. Toto spôsobuje napríklad chronický exém, migrénu, nafukovanie, kašeľ, nádchu, bolesti uší, atď.
Typické príznaky potravinovej intolerancie.
Gluténová intolerancia
www.potrintol.meu.zoznam.sk
streda 8. júla 2009
Bezmliečna strava (milk and dairy free)
sa treba vyhnúť:
mlieku - kravskému (aj v malom množstve)
koziemu a ovčiemu
kondenzovanému, sušenému, práškovému (v rôznych formách)
srvátke, lakóze, kazeínu
polievkám s mliekom alebo smotanou
keksom, zákuskom
čokoláde
maslu a margarínu
smotane, šľahačke
syrom (vrátane všetkým jedlám alebo potravinám obsahujúcim syr)
cestám urobeným z mlieka a potravinám urobeným z cesta
cereáliám (skontroľujte zloženie)
pudingom
omáčkam (kontroľujte zloženie, v prípade, že sa stravujete mimo domu, vyhnite sa im úplne)
sladovým mliečnym nápojom
mliečnym zmrzlinám (všetkých príchutí)
jogurtom
Intolerancia na mlieko a mliečne produkty
Alternatívy:
sójové mlieko
- možno dostať rôzne druhy - sladené, nesladené, obohatené o kalcium, organické
ryžové mlieko
- rôzne značky v supermarketoch alebo v obchodoch zo zdravou výživou
ovsené mlieko
-rôzne značky v supermarketoch alebo v obchodoch zo zdravou výživou
sójové nátrierky
-rôzne značky v supermarketoch alebo v obchodoch zo zdravou výživou
sójové syry, jogurty, dezerty, zmrzliny
čokoláda
-horká, kakaová
carobové výrobky
keksy
- výrobky označené bez laktózy alebo dairy free
Ďalej pozri: Máme jesť sóju?
www.potrintol.meu.zoznam.sk
sobota 4. júla 2009
Problém nadváhy ako dôsledok potravinovej intolerancie
Skôr než začnete obviňovať seba, že jete príliš veľa, že máte stále hlad, že máte málo pohybu, že sa o seba nestaráte, skúste sa zamyslieť nad tým, či váš problém s nadváhou nemôže súvisieť s potravinovou intoleranciou. Nemusíte o tom vedieť, ale jednoducho váš organizmus nemusí spracovávať všetky potraviny práve preto, že nemáte potrebné enzýmy. Nedajte sa oklamať, keď vám lekári predpíšu nejaké enzýmy. Je to iba strieľanie naslepo - Pankreolan, Kreon, Panagrol, či iné tabletky...? Pokiaľ stále konzumujete potraviny, ktoré vám škodia, je to iba bludný kruh, z ktorého sa navymotáte, nehovoriac o vedľajších účinkoch. Veľmi dobre si prezrite kapitolu tohto blogu Typické príznaky potravinovej intolerancie. Trpíte niektorými príznakmi? Ak áno, je viac ako pravdepodobné, že sa vaše problémy s nadváhou spájajú s niektorými potravinami. A pritom tieto vôbec nemusia byť kalorické.
Vynechaním problematickej potraviny zo svojho jedálnička sa vám upraví zdravotný stav, nepotrebujete viac kupovať lieky a začnete chudnúť úplne prirodzene . Vynechanie problematikej potraviny je podmienkou k úspechu. Prečítajte si Môj príbeh.
Čítajte: Gluténová intolerancia
www.potrintol.meu.zoznam.sk
sobota 20. júna 2009
Potravinová intolerancia a jej diagnostika
Klasickú alergiu je ľahké definovať a detekovať. Organizmus reaguje na inak neškodné potraviny, roztoče, mačky a pod. tým, že produkuje IgE, ktoré pomáha náš organizmus ochraňovať od baktérií a vírusov. Jednoduchý kožný prick test a krvný test odhalia, ktoré alergény vyvolávajú IgE odozvu.
Čím ďalej tým väčší počet lekárov, hoci ich zatiaľ (žiaľ) nie je veľa, si uvedomuje, že existujú komplexnejšie reakcie na jedlo, ktoré nevyvolávajú IgE, ale ktoré spôsobujú pacientom často nemalé zdravotné problémy.
Často sa predpokladá, že keď je kožný skin test negatívny, tak alergia nie je prítomná. Mnohí lekári si však (našťastie) uvedomujú , že je to nezmysel. Ak pozorne počúvate pacientov a čítate rôzne vysoko kvalitné štúdie z celého sveta o eliminačnej diéte a znovuzavádzaniu potravín, je zrejmé, že existuje celý rad reakcií na potraviny (potravinová precitlivelosť), ktorej je však obtiažne porozumieť.
Je iba jediný spôsob ako sa vysporiadať s potravinovou intoleranciou, a to eliminačná diéta. Treba zo stravy vylúčiť všetko, čo spôsobuje problém a potom po určitom čase postupne potraviny zavádzať späť a pozorovať reakciu. Eliminačná diéta je zlatým štandartom.
Problémom je však určiť potraviny, ktoré konkrétnej osobe škodia, a teda pôsobia proti organizmu. Zároveň si to vyžaduje silnú motiváciu pacienta a jeho spoluúčasť, ako aj odborné lekárske sledovanie. A tu je problém. Kde nájsť odborníka v tejto oblasti? Je ich naozaj málo a tejto oblasti sa venujú iba na základe vlastných skúseností a samoštúdiom. Na Slovensku sú raritou.
Existuje niekoľko spôsobov ako sa intolerancia na potraviny zisťuje, avšak žiadna z nich zatiaľ nie je stopercentne spoľahlivá. Na svete je niekoľko výskumných centier (v Anglicku napr. University College London Medical School, Sauthamptom University, York Nutritional Laboratory) kde sa nadaľej robia výskumy na zdokolanie a prepracovanie metód na diagnostiku potravinovej intolerancie, ktorá by bola vedecky "dokonalá". Je to určite "hudba" blízkej budúcnosti, nakoľko čím ďalej, tým väčší počet ľudí má zdravotné obtiaže tohto charakteru, a tak tlak na zdokonaľovanie diagnostiky potravinovej intolerancie sa stáva nevyhnutnosťou.
Formy diagnostiky potravinovej intolerancie:
Krvné testy (cytotoxické alebo Elisa) a analýza vlasu sú diagnostické metódy, ktoré sú často spochybňované a kritizované. Najpresnejší test sa zdá Elisa test, ktorý robí York laboratórium. Elisa test sa robí na základe odberu malej vzorky krvi, ktorá sa posiela do laboratória, kde sa mieša s množstvom alergénov. Teória sa zakladá na tom, že ak je človek precitlivelý na určitú potravinu, telo produkuje IgG protilátku. Zmenená farba krvnej vzorky indikuje prítomnosť IgG reakcie. York laboratórium potvrdzje, že okolo 70 % pacientov jednoznačne udáva zlepšenie stavu po 1-2 mesiacoch eliminačnej diéty. Medzi najbežnejšie problémy patria gastro-intestinálne symptómy, bolesti hlavy a kožné problémy.
Viď: Typické príznaky potravinovej intolerancie.
Vedci sa domnievajú, že IgG môže byť v priamej súvislosti s potravinovou intoleranciou, avšak toto ešte nebolo dokázané. Tri klinické testy, ktoré budú založené na Elisa teste, budú prebiehať v budúcom roku a majú byť zamerané na pacientov s IBS a migrénou. Výskum sa má uskutočniť na univerzite v Southampton, kde sa polovici pacientov nasadí diéta založená na základe výsledkov Elisa testu a druhej polovici pacientov sa nasadí diéta, ktorá nebude korešpondovať s výsledkami Elisa testu. Pôjde o dvojito zaslepený test.
Testovacie zariadenie Vega, ktoré vyvinul v polovici minulého storočia nemecký vedec Dr. Reinhold Voll, patrí k ďalším prostriedkom pri odhaľovaní potravinovej intolerancie/neznášanlivosti. Pacient drží v ruke jednu časť kovového zariadenia, pričom druhá časť sa prikladá na akupunktúrny bod na pokožke. Počas vyšetrenia je pacient vystavovaný rôznym alergénom a prístroj meria reakciu organizmu. Niektoré štúdie poukazujú, že elektrodermálne testovanie je užitočným diagnostickým nástrojom, ale stále mnoho lekárov tomu neverí.
Podľa prehľadu urobených spoločnosťou Allerycare, ktorá spravuje okolo 600 Vega prístrojov na podnikateľskej báze vo Veľkej Británii, až 84 % tých ľudí, ktorí odpovedali formou dotazníka, sa cítili lepšie ako výsledok ich návštevy u prevádzkovateľa Vega prístroja. Nedostatkom však môže byť nedostatočné školenie prevádzkovateľov. Často ľudia bez patričného vzdelania, zaškolenia a tréningu určujú diétu pacientov, čím môže dôjsť k pochybeniu. Je preto nutné zveriť sa do rúk patrične vyškolenému odborníkovi so skúsenosťami, čo je niekedy naozaj ťažké pre pacienta, ktorý sa nevie zorientovať v spleti aj tak zložitej záležitosti.
Testovacie zariadenie Best je rýchlejšia a sofistikovanejšia forma prístroja Vega, na ktorom je možné v priebehu 15 minút testovať vyše 100 druhov potravín. Hoci sa doteraz nerobili nezávislé klinické testy spoločnosť Bio Tech and Nutrition Centre odhaduje, že jeho úspešnosť je medzi 85 až 90 %.
Pozn. autorky blogu: Prečítajte si Môj príbeh. Testovanie na takomto prístroji a následná eliminačná diéta mi priniesli nie len blahodárnu zmenu v mojom zdravotnom stave, ale aj odpovede na množstvo dovtedy nezodpovedaných problémových otázok, ktorými som sa brodila celý život až do spomínaného vyšetrenia.
Ak sa chcete dať otestovať, napíšte nám:
potrintol@gmail.com
www.potrintol.meu.zoznam.sk
sobota 23. mája 2009
Máme jesť sóju ?
Pozor! Nie každá sója je rovnaká. Je veľký rozdiel medzi celou sójou a sójovým oddeleným proteínom (časť sóje), v čom spočíva zásadný rozdiel. Tieto izolované časti sóje prechádzajú mnohými chemickými úpravami, čím sa pridávajú nitráty (škodlivé látky) finálnemu produktu. Nitráty sú problémom, keďže sa o nich vie, že sú potencionálne karciogénne. Takáto sója, ktorá už viac nepripomína originálnu sóju sa využíva širokospektrálne a vyrábajú sa z nej aj potraviny pre deti a niektoré druhy sójového mlieka. Je teda zásadný rozdiel medzi tradičnou sójou, ako sa konzumuje v Číne a Japonsku a sójou používanou v západoeurópskej strave. Ďalšou problematickou záležitosťou je geneticky modifikovaná sója. Až 60 percent spracovávaných potravín obsahuje takúto sóju, avšak väčšinou vo forme proteínovo izolovanej (nie celú sóju).
Máme teda jesť sóju?
Áno, sójové produkty sú zdravé, ale iba v ich tradičnej forme ako napríklad miso, tofu a organické sójové mlieko. Konzumácia takejto sóje má rýchly pozitívny efekt na zdravie, zvlášť počas menopauzy u žien. Sója redukuje návaly spojené s menopauzou a vedci poukazujú, že napomáha k ľahkému priebehu menštruačného cyklu.
Ale pozor, sója často vyvoláva intoleranciu, hlavne však u ľudí, ktorí majú precitlivelosť na iné potraviny. U ľudí s intoleranciou na mlieko a produkty z mlieka je pravdepodobnosť, že sa im postupne vyvinie aj intolerancia na sóju. Treba sóju konzumovať v rozumnej miere a jesť ju varenú v priemyselne neupravovanej podobe.
Bezmliečna strava (milk and dairy free)
www.potrintol.meu.zoznam.sk
štvrtok 7. mája 2009
Zaujímavé informácie zo zahraničných zdrojov:
Nová odborná štúdia popisuje, že niektorí ľudia majú migrénu z konzumácie obilnín. Limitovaním konzumácie gluténu, ktorý sa nachádza v obilninách, sa redukujú aj symptómy úporných bolestí hlavy, a to dokonca u 7 z deviatich pacientov. Gluténová senzitivita zahŕňa nie len celiakiu, vrodenú neschopnosť stráviť glutén, ale aj rôznymi zažívacími problémami, vracaním, hnačkou, stratou svalovej hmoty a letargiou. K ďalším problémom patria tiež neurologické a kožné prejavy. Jediným riešením je prísne vyhýbanie sa gluténu. Štúdia popisuje, že títo pacienti precitlivelí na glutén mali zápal centrálneho nervového systému. Deväť pacientov vyskúšalo bezgluténovú diétu a siedmi z nich prestali mať bolesti hlavy. Dvom sa bolesti hlavy zmiernili. Aj napriek tomu, že táto štúdia nebola veľká, dokazuje to, že obilniny (resp. hlavne pšenica) nepatria k dobrým potravinám pre nás. Niektorí ich síce tolerujú, ale väčšine by bolo na prospech, keby sa im vyhli. Nešťastím je práve závislosť na nich.
Viac sa dočítate:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2001/02/24/wheat-headaches.aspx
www.potrintol.meu.zoznam.sk
nedeľa 8. februára 2009
Reakcie
spolužiačka G.
"Moja dcéra vysadila mlieko a všetky mliečne výrobky. Niekoľkoročná migréna sa jej vytratila. Tento problém sme zvládli. Zdá sa to byť neuveriteľné. Riešenie tak jednoduché! Bolo však ťažké zistiť príčinu migrén. Teraz už vieme. Musíme to podať ďalej. Kto má uši nech počúva."
mama
"Dala som na odporúčanie a prestala som piť mlieko a jesť mliečne výrobky. Bolesti chrbta sa mi zmiernili takmer úplne. Začala som chodiť a fungovať.
Mária
www.potrintol.meu.zoznam.sk
"Pani, ani neviete aké dobro robíte, keď o týchto veciach hovoríte druhým! Povedala som dcére o našom rozhovore, čo sme posledne mali o mlieku a potravinovej intolerancii. Viete, moja dcéra roky trpela na ekzém. Keď prestala piť mlieko, ekzém sa jej stratil. Ďakujem Vám."
čašníčka z T.
"Po našom rozhovore som prestal piť mlieko. Pol roka som trpel ekzémom na nohe a nevedel som sa ho zbaviť. Po vysadení mlieka sa mi ekzém vytratil. Neuveriteľné."
Andrej
"Veľmi ďakujem! Dcéra prestala konzumovať mlieko a mliečne výrobky. Stratil sa jej ekzém a ustúpili migrény. Som Vám veľmi vďačná."
sestrička
sobota 31. januára 2009
Recepty
Výborná fašírka
500 g mlatého bravčového (morčacieho) mäsa
malú lyžičku soli
3 lyžice pohánkových vločiek (môžeme ich nahradiť aj ryžovými alebo kombinovať)
trochu kari korenia a červenej papriky
2 vajíčka
malú lyžičku oregana (môžeme nahradiť majoránom)
na drobno posekanú cibuľku (môžeme nahradiť pórikom)
Všetky suroviny spolu zmiešame, dáme do vymastenej a vločkami vysypanej formy a pečieme pre strednej teplote asi 40 min. . Hotovú fašírku v celku necháme trochu vychladnúť a potom pokrájame na úhľadné diely. Podávame s prílohou podľa vlastného výberu.
Pohánková bábovka
4 vajíčka
4 lyžice práškového cukru
4 lyžice vlažnej vody
5 lyžíc pohánkovej múky
1 lyžica slnečnicového oleja
pol prášku do pečiva
štipka sódy bikarbóny
hrozienka
kúsky horkej čokolády (nemliečnej)
Vyšľaháme sneh z bielok. Zvlášť zmiešame cukor so žĺtkami a postupne do tejto zmesi pridávame múku, vodu, prášok do pečiva, sódu bikarbónu, olej a ku koncu ľahko vmiešme sneh z vajíčok, hrozienka a drobné kúsky čokolády. Do vymastenej a pohánkou vysypanej bábovkovej formy dáme cesto a pečieme vo vyhriatej trúbe pri 180 stupňoch asi 40-5 minút.
Výborný dusený baklažan s cukinou
1 väčšia cibuľa
1 baklažan
1 cukina
ryžové vločky
amarantové perličky
kari korenie
soľ
olej
1 dcl vody
Cibuľku opražíme na oleji, pridáme kari korenie, na kocky nakrájaný baklažan a cukinu, podlejeme vodou a podusíme asi 20 min. pod pokrievkou. Keď je zelenina mäkká, pridáme na zahustenie trochu ryžových vločiek a amarantových perličiek a krátko povaríme.
Kukuričné cestoviny s kari cukinou a tofu
kukuričné cestoviny
olej
kari (1/2 čajovej lyžičky)
1 cibuľka
1 balenie tofu
cukina
Na panvici s trochou oleja osmažíme do sklovita 1 cibuľku nakrájanú na drobné kúsky, pridáme asi 1/2 čajovej lyžičky kari korenia, pomiešame a pridáme na rezančeky nákrájanú cukinu a malé koncky nakrájané tofu. Podlejeme trochou vody a necháme dusiť pod pokrievkou asi 15 min. Vo väčšom hrnci s vodou a s trochou soli uvaríme kukuričné cestoviny (kolienka, makaróny alebo skrutky) a po uvarení ich scedíme. Nakoniec udusenú kari cukinu s tofu a kukuričné cestoviny spolu zmiešame. Podľa potreby pridáme olivový olej a podávame teplé.
Rýchle kukuričné knedlíčky (polentové knedlíčky)
kukuričná polenta 200 mg
voda 750 ml
soľ
Do hrca s vodou dáme trocha soli (cca 1 menšia čajová lyžička). Vodu necháme zovrieť a do vriacej vody pomaly vsypeme kukuričnú polentu za stáleho miešania. Kaša zakrátko zhustne. Ešte vriacu ju vlejeme do vymastenej formy (okrúhleho tvaru). Po vychladnutí kaša zhustne a môžeme su krájať nožom na úhľadné knedlíčky, ktoré servírujeme s rôznymi omáčkami, prípadne duseným mäsom.
Cukinové korýtka
1 stredne veľká cukina
cca 1/2 kg mletého mäsa (bravčové alebo morčacie)
1 cibuľa
1 lyžička majoránky
1 lyžica ryžových vločiek
1 lyžica pohánkových vločiek
2 vajíčka
soľ
Ošúpané cukiny rozrežeme priečne napoly. Vydlabeme semenníky tak, aby nám vznikli 2 korýtka. V miske zvlášť rozmiešame mäso, majoránku, soľ, vajíčka, vločky a pokrájanú cibulu.
Touto masou naplníme cukinové korýtka. Vrh korýtka môžeme prekryť ryžovým plátkom (listom) namočeným vo vode. Pokvapkáme olivovým olejom, dáme do pekáča a pečieme asi 4O minút.
WHEAT FREE AND DAIRY FREE
Cukinové placky s rascou
1 stredne veľká cukina
400 g pohánkovej (alebo ražnej) hladkej múky
200 g masla (Perla s vitamínami bez obsahu mliečnych komponentov)
soľ
mletá rasca 1/2 kávovej lyžičky
4 strúčky cesnaku
celá rasca
Cukinu nastrúhame na najmenšie kúsky. Pridáme múku, soľ, mletú rascu, prektretý cesnak a všetko vymiešame na hladkú vláčnu hmotu. Cesto má byť stredne husté, skôr mäkšie ako hustejšie.
Plech s teflónovým povrchom vymastíme. Lyžicou vykrajujeme z cesta malé bochníčky, ktoré poukladáme na plech a posypeme ich celou rascou.
Dáme piecť do trúby na 200 stupňov cca na 30 minút. Keď sú placky ružové a príjemne voňajú, sú upečené. Môžeme ich ihneď servírovať.
Šošovicová polievka INAK
2 lyžice šošovice
2 lyžice pohánky (zrná)
cesnak (2-3 strúčiky)
1- 2 maslové kaleráby
2 mrkvy
2 lyžice ovsených vločiek
voda cca 2 l
soľ
Šošovicu uvaríme vo vode do mäkka cca 30 minút. Potom pridáme soľ, na kocky nakrájanú zeleninu, pohánku, ovsené vločky a uvaríme do mäkka cca 15 minút. Potom pridáme pretretý cesnak a krátko povaríme. Nakoniec dochutíme.
Zdravá hustá morčacia polievka
cca 1/2 kg morčacích pŕs
3 lyžice ovsených vločiek
mrkva 3 ks
pór
voda cca 1 1/2 l, soľ
Do hrnca s osolenou vodou dáme morčacie prsia a povaríme cca 20 min. . Morčacie prsia vyberieme. Do vývaru pridáme nakrájaný pór a mrkvu a pridáme ovsené vločky. Uvaríme do mäkka. Nakoniec do polievky pridáme nadrobno pokrájané morčacie mäso. Dochutíme podľa ľubovôle.
Ovsené koláčiky
150 g zmäknutého tuku (vhodná Perla s vitamínami, ktorá je bez mliečnych prísad)
2 hrnčeky celozrnnej špaldovej múky
1 hrnček kryštálového cukru
3 hrnčeky ovsených vločiek
1 vanilkový cukor
1 škoricový cukor
1 hrnček hrozienok
2 vajíčka
štipku sódy bikarbóny
štipku soli
Rúru vyhrejeme na 200 stupňov. V miske najprv vyšľaháme tuk s cukrami, postupne pridávame vajcia, sódu, soľ, škoricový cukor a múku, premiešame, prisypeme ovsené vločky a hrozienka. Vypracujeme cesto a necháme 10 minút postáť. Z cesta malou lyžičkou odoberáme malé kúsky, ktoré dávame na plech vyložený papierom na pečenie. Ovsené koláčiky pečieme 15 minút. Po dopečení ich ešte teplé preložíme do misky.
Chcete pridať svoj overený recept?
Napíšte nám:
nedeľa 18. januára 2009
Candida (kandida) a potravinová intolerancia
Typické príznaky potravinovej intolerancie
Zápaly uší, hrdla, dýchacích ciest
Bolesť hlavy
Pri candide (v angličtine aj ringworm, thrush, tinea, jock itch) lieky pomáhajú len dočasne. Pokiaľ sa candida nelieči vôbec, človek sa cíti skutočne zle. Telo oťažie, človek má zlú náladu. Candida spôsobuje tiež zachytávanie tekutín v tele. Nežiadúce príznaky sú veľmi rôzne:
Neurologické symptómy
- migréna
- bolesť hlavy
- náladovosť
- problém s pamäťou
Zažívacie symptómy
- vracanie
- nafukovanie
- plynatosť
- hnačka
Metabolické zmeny
- hormonálna nerovnováha
- priberanie
- zavodňovanie
Problémy s imunitou
- náchylnosť k prechladnutiam, infekciám
- k navráteniu kvasinkových ochorení
Keď sa zlikviduje candida, metabolizmus sa postupne zregeneruje a organizmus sa dostane do rovnováhy.
Prečo sa však candida zvykne vracať späť po preliečení liekmi?
Potraviny obsahujúce škrob, ovocie, syry a sladkosti – to je všetko veľmi dobré prostredie pre kvasinky na množenie. Pri liečbe candidy je preto nutné okrem medikamentóznej liečby zahájiť aj liečbu formou eliminačnej stravy.
Info: Eliminačná strava a potravinový test
potrintol@gmail.com
Ako bojovať proti candide?
Candida albicans
www.potrintol.meu.zoznam.sk
nedeľa 4. januára 2009
Čo je to potravinová intolerancia?
Potravinová intolerancia nie je alergiou v pravom slova zmysle. Často sa jej hovorí pseudoalergia. Pravá potravinová alergia je spôsobená imunitnou reakciou organizmu, pričom potravinová neznášanlivosť je spôsobená inými faktormi, napríklad rôznymi metabolickými poruchami alebo dedičnými faktormi.
Potravinová intolerancia (PI) alebo inak povedané neznášanlivosť je záludná pre svoju schopnosť maskovať sa vo forme iných chorobných prejavov. Je preto prehliadnuteľná lekármi a veľmi často nepostrehnutá a neodhalená. Jej diagnostike a výskumu sa nevenuje toľko pozornosti, koľko by si zaslúžila napriek množstvu chorobných príznakov a závažných zdravotných komplikácií, ktoré spôsobuje. Pacienti trpiaci potravinovou intoleranciou si zväčša neuvedomujú pravú podstatu svojich ochorení a nevedia sa chrániť, nakoľko schopnosť PI prejavovať sa rôznymi symptómami mätie nielen ich, ale aj špecialistov lekárov. Všetko sa to deje preto, že chýba informovanosť v tejto oblasti a prepracovanosť diagnostických metód na detekovanie PI. Lekárska prax a zdravotnícka legislatíva tomuto problému nevenuje dostatočnú pozornosť, čo vedie k nárastu chronicky chorých pacientov, zvýšenému užívaniu liekov pacientami, k veľkému trhovému obratu v lekárňach, častým návštevám lekárov zo strany pacientov a k vysokej práceneschopnosti.
Nediagnostikovanie potravinovej intolerancie a následne liečenie pacienta iba parciálne na základe rôznych symptómov (napr. pri chronickej nádche liečením kvapkami do nosa, pri opuchnutých kĺboch podaním protizápalových injekcií a liekov alebo tabletiek proti bolesti) môže viesť k neustálemu zhoršovaniu sa celkového zdravotného stavu pacienta. Platí to hlavne pri mnohonásobnej potravinovej intolerancii, ktorá vedie k celkovému oslabeniu zdravia pacienta a neskôr ku kolapsu organizmu pre jeho nedostatočnú výživu a otravu toxickými látkami z nespracovaných potravín v tele. Kým k zisteniu potravinovej alergie sa venuje pozornosť na úrovni alergológie a imunológie a spätná reakcia organizmu na alergén je takmer bezprostredná, potravinovej intolerancii, hoci je ďaleko širším pojmom a záludnejším ochorením, sa nevenuje patričná pozornosť a prehliada sa. Je to možno práve preto, že jej dôsledky sa nemusia prejaviť okamžite, ale s odstupom času. S výnimkou potravinovej intolerancie u malých detí a Celiakie, ktoré celkovo tvoria zlomok zo všetkých intolerancií, sa ostatné potravinové intolerancie zväčša zahmlievajú, bagatelizujú, správne nediagnostikujú, a teda neliečia, hoci prinášajú pacientom, trpiacich predovšetkým na mnohopočetnú potravinovú intoleranciu, dlhotrvajúce neutíšiteľné chronické bolesti, stratu hybnosti, dráždivosť a nespavosť, krajnú únavu, depresie a neskôr kolaps organizmu prejavujúcim sa v zlyhávaní niektorého, aj životne dôležitého, orgánu. Prejavov potravinovej neznášanlivosti je dlhý zoznam, pričom mnohé z nich sú veľmi závažné. Nie je pravda to, čo mnohé povrchné články tvrdia, že totiž potravinová intolerancia spôsobuje „iba“ hnačku, zvracanie a zažívacie problémy.
Pozri: Potravinová intolerancia - kontroverzná oblasť medicíny
Potravinová intolerancia je plíživá nemoc, ktorú si pacient nemusí vôbec uvedomovať vo svojom tráviacom trakte i celé roky, no môže sa prejavovať úplne inak, formou rôznych iných bolestivých prejavov, zníženou imunitou, chronickými chorobami, zápalmi, kožnými prejavmi a podobne. Najcharakteristickejšou črtou je rôznorodosť príznakov, v čom spočíva celá záludnosť problému potravinovej intolerancie.
Pozri:
Druhy potravinovej intolerancie
Typické príznaky potravinovej intolerancie
Intolerancia na mlieko a mliečne výrobky
www.potrintol.meu.zoznam.sk
Tento blog má za cieľ prispievať:
*k informovanosti širokej verejnosti v oblasti PI, poskytovať odborné články a komentáre
*vytvoriť fórum lekárov
*vytvoriť fórum tých ľudí, ktorí na potravinovú intoleranciu trpia a chcú svojou mierou prispieť a podeliť sa so svojími skúsenosťami s ostatnými
sobota 3. januára 2009
Potravinová intolerancia - kontroverzná oblasť západnej medicíny
Pozrite
Typické príznaky potravinovej intolerancie.
Môj príbeh
V prípade mnohopočetnej potravinovej intolerancie je ťažké zistiť, ktoré potraviny spôsobujú zdravotné problémy. Títo ľudia trpia viacerými príznakmi a lekári sú z toho zmätení. Nevedia sa v probléme zorientovať a nevedia pacientovi pomôcť. Intolerancia je v zásade spôsobená nedostatkom enzýmov v tráviacom trakte, dedičnými poruchami , vekom a človek takto postihnutý preto nevie vo svojom tráviacom trakte zúžitkovať potraviny ako potraviny. Najproblematickejšie nežiaduce potraviny sú mlieko a mliečne výrobky, a to pre veľmi častú neschopnosť ľudí stráviť laktózu (mliečny cukor), ďalej sú to aj rôzne potravinové aditíva, konzervačné a chemické látky a ďalšie. Keďže sa lekári tomuto problému v zásade nevenujú, pacienti sú v podstate odkázaní sami sa seba a úplne zbytočne trpia.
Je to trestuhodná a smutná oblasť západnej medicíny!!!
Lekári vo všeobecnosti o potravinovej intolerancii vedia zarážajúco málo a nesledujú najnovšie liečebné úspechy a vedecké pokroky v tejto oblasti. Tu je západná medicína skutočne o niekoľko krokov späť! Nemo sa prizerá a tvári sa ako by sa nič nedialo. A deje sa!!!
Jediným šťastím je, že alternatívna medicína a niektorí lekári posúvajú hranicu aj v tejto oblasti. Už existuje spôsob ako zistiť potravinovú intoleranciu. Táto oblasť je, žiaľ, výlučne v rukách súkromných lekárov, ktorí často nemajú zmluvu so zdravotnými poisťovňami, takže pacient okrem svojich bolestí, psychickej, spoločenskej traumy podstupuje i traumu z toho, že musí prekonať i finančnú bariéru.
Kontakt pre info: potrintol@gmail.com
Pozri:
Linka pomoci
Gluténová intolerancia
www.potrintol.meu.zoznam.sk
Potravinová závislosť a potravinová intolerancia
Ale jedna vec je na tom potešiteľná: Pravdepodobne sa vo vašom prípade nejedná o nedostatok pevnej vôle. Je takmer isté, že ide o potravinovú intoleranciu. Tak prestaňte sa obviňovať!!!
Viac si prečítajte na:
Hlad a potravinová intolerancia
Chronická únava a potravinová intolerancia
Gluténová intolerancia
www.potrintol.meu.zoznam.sk